Czym różni się zwykły masaż od tego stosowanego w fizjoterapii? Brandmed Centrum Medyczne Słubice, Lekarze, Specjaliści
924
page-template-default,page,page-id-924,page-child,parent-pageid-212,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-9.1.3,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Dla Pacjenta

Czym różni się zwykły masaż od tego stosowanego w fizjoterapii?

Świat Zdrowia Brandmed
Gdy boli i ciężko się podnieść

Czasem boli, łamie gdzieś w mięśniach, w plecach, ciężko się schylić. Mówimy, że jesteśmy jacyś spięci, połamani. Znajomy radzi: idź, daj sobie zrobić masaż, powinno pomóc. Pojawia się jednak pytanie, czy wykonanie takiego masażu można zlecić w zwykłym gabinecie masażu, czy może lepiej poszukać ośrodka, który w opisie swej działalności zawiera hasło „usługi fizjoterapeutyczne”. No właśnie, czym różni się zwykły, nazwijmy go „doraźnym” od masażu leczniczego.

Masaż leczniczy to zaplanowane leczenie

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że masaż zwykły i leczniczy, stosowany przez fizjoterapeutów, opierają się na tych samych zasadach i wykorzystują te same techniki. Typowy masaż obejmuje wiele różnych technik, np. oklepywanie, głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, a nawet wibracje. Jednak o ile przy zwykłym masażu najczęściej chodzi o efekt relaksacyjny lub pobudzający, o tyle masaż leczniczy ma na celu osiągnięcie określonego celu terapeutycznego. Nie jest wykluczone, że masażysta wykonujący zabiegi w gabinecie masażu jest świetnym specjalistą, który mógłby zawstydzić wielu licencjonowanych terapeutów. Jednak same umiejętności to nie wszystko. W masażu leczniczym chodzi o doprowadzenie organizmu do równowagi. Proces ten jest planowany, terapeuta, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia lub w porozumieniu z lekarzem, określa cel terapii i przeprowadza bardzo wiele czynności, które mają na celu osiągnięcie zamierzonego efektu. Jest to zatem proces rozpisany na przynajmniej kilkanaście kilkudziesięciominutowych spotkań.

Kiedy stosuje się masaż leczniczy?

Dzięki masażowi leczniczemu przyspiesza się proces leczenia. Jakie dolegliwości można leczyć w ramach masażu leczniczego? Możemy go stosować na zespoły bólowe stawów i kręgosłupa, bóle głowy, w tym migrenowe, drętwienie kończyn i palców, dyskopatię, nerwobóle, wady postawy, napięcia karku, stany napięcia i przemęczenia, przykurcze mięśniowe.

Zwykły masaż niekoniecznie musi mieć na celu leczenie konkretnej dolegliwości, bardziej koncentrując się na odprężeniu lub orzeźwieniu pacjenta, co samo w sobie może także dać efekt terapeutyczny.

Drenaż limfatyczny na odchudzanie i cellulit

Warto wspomnieć również o masażu limfatycznym, czyli tzw. drenażu limfatycznym, który polega przede wszystkim na „przepychaniu” limfy i udrożnieniu węzłów chłonnych. Stosuje się go na obrzęki i siniaki, ale jest również pomocny w walce z nadwagą lub cellulitem, usuwając niepotrzebne produkty przemiany materii. Fizjoterapeuta masuje okolice węzłów chłonnych, wykonując ruchy przesuwające, przepychające i wyciskające.

Skierowanie od lekarza nie zawsze konieczne

Centrum Medyczne Brandmed zatrudnia fizjoterapeutów, którzy dysponują wiedzą i doświadczeniem w zakresie masaży leczniczych. Czy trzeba zawsze mieć skierowanie od lekarza? Takie skierowanie nie jest konieczne. Fizjoterapeuta podczas konsultacji proponuje pacjentowi zakres terapii i określa plan leczenia.

Umów wizytę