Koronawirus - co musisz wiedzieć? Brandmed Centrum Medyczne Słubice, Lekarze, Specjaliści
16615
page-template-default,page,page-id-16615,page-child,parent-pageid-212,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,columns-4,qode-theme-ver-9.1.3,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Dla Pacjenta

Koronawirus – co musisz wiedzieć?

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami, dotyczącymi ryzyka wystąpienia kornawirusa. Zebraliśmy dla Państwa szczegółowe informacje, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, aktualne wytyczne Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, niezbędne dane kontaktowe i adresy.

800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia, dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Czynny całą dobę 7 dni w tygodniu.

 

 

Informacje dla podróżujących z obszarów wysokiego ryzyka występowania wirusa (obszary te na bieżąco w swoich komunikatach podaje Główny Inspektorat Sanitarny):

 

 

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś / lub miałeś kontakt z osobą, która była w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak:

 

gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to

 

bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną

 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Słubicach:

ul. Mickiewicza 6, 69-100 Słubice

tel: 95 758 20 03

tel. alarmowy:

668 857 072

 

 

lub

 

 

zgłoś się bezpośrednio do najbliższego oddziału zakaźnego

lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

 

 

W województwie lubuskim jest 1 oddział zakaźny*:

Szpital Uniwersytecki im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze

ul. Zyty 26, 65-046 Zielona Góra

Kliniczny Odział Chorób Zakaźnych – Budynek N , Piętro 1

tel. 68 3296 479

 

 

Po stronie niemieckiej:

 

zgłoś się telefonicznie do Departamentu Zdrowia Publicznego

 

Gesundheitsamt

Amtsarzt

Oderturm, Logenstraße 6

15230 Frankfurt (Oder)

tel.: 0335 552-5301

 

 

lub

 

 

zgłoś się bezpośrednio do najbliższego oddziału zakaźnego

 

STÄDTISCHES KRANKENHAUS EISENHÜTTENSTADT GMBH

Friedrich-Engels-Straße 39

15890 Eisenhüttenstadt

tel. (03364) 54 50 (centrala)

 

 

lub

 

 

Isolierstation des DRK-Klinikums

DRK Kliniken Berlin Köpenick

Salvador-Allende-Straße 2 – 8

Haupteingang (Eingang Nord): Müggelschlößchenweg

12559 Berlin

tel. +49 (030) 3035 – 3000

Badania laboratoryjne na obecność koronawirusa

Do tej pory próbki badano tylko w dwóch laboratoriach w Warszawie. Wkrótce ma to być możliwe w siedmiu innych miastach (w gotowości jest laboratorium w Olsztynie, a sześć kolejnych – w Rzeszowie, Poznaniu, Gorzowie Wielkopolski, Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu będzie przygotowane na taką ewentualność).

 

 

W ostrych przypadkach zarażenia grypą szpitalne laboratoria mogą w niecałą godzinę określić, czy mamy do czynienia z wirusem zwykłej grypy. To wykluczy podejrzenie, że za kiepskim stanem zdrowia kryje się koronawirus.

W szczególnych przypadkach, by potwierdzić obecność wirusa, można wysłać materiał do laboratorium w Berlinie.

 

 

„Każdy, kto ma uzasadnioną konieczność przebadania na obecność koronawirusa zostanie zbadany nieodpłatnie. Taka osoba zostaje poddana tzw. reżimowi epidemiologicznemu. Nie zgadzam się na żadne komercyjne działania. Również dlatego, że wszystkie ręce na pokład i wszystkie testy są potrzebne dla tych osób, które naprawdę tego potrzebują, a nie tych, które chciałby bez wskazań się przebadać profilaktycznie.” – zapewnia Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Zalecenia

Często myj ręce

Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

ilustracja przedstawiająca jak skutecznie myć ręce

Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

Zachowaj bezpieczną odległość

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie tutaj.
Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy,  koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

Chroń siebie i innych przed zachorowaniem

Podejrzenie zakażenie SARS-Cov-2 jest powiązane:
– z podróżowaniem po obszarze Chin, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2,
lub
– bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował po Chinach i ma objawy ze strony układu oddechowego.

Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi  na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, m.in. z „Komunikatem dla podróżujących”, „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV MEDYCZNE”oraz „Zasadami  postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV W PODRÓŻY LOTNICZEJ ”.

Maseczki

Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2

Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego.  Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.

Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów.

Instrukcja postępowania

Materiały informacyjne