Przychodzi pacjent do lekarza…. Brandmed Centrum Medyczne Słubice, Lekarze, Specjaliści
917
page-template-default,page,page-id-917,page-child,parent-pageid-212,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-9.1.3,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Dla Pacjenta

Przychodzi pacjent do lekarza….

Świat Zdrowia Brandmed

Centrum Medyczne Brandmed odwiedzają pacjenci, którzy oczekują nie tylko porady, ale również jak najszybszego rozwiązania ich problemu. O to, jak pomóc pacjentom w rozwiązaniu, często bagatelizowanych, ale bardzo typowych, codziennych problemów, zapytaliśmy Panią dr Gabrielę Klee – lekarza z wieloletnim doświadczeniem, która przyjmuje pacjentów w naszym Centrum.

Brandemd: Pani Doktor, z jakimi dolegliwościami zgłaszają się do Pani pacjenci?

Dr Klee: Tych dolegliwości jest wiele. Do jednych z najpopularniejszych należą zaburzenia równowagi i nietrzymanie moczu.

Brandmed: Wystarczy wpisać w Internecie hasło „zaburzenia równowagi” i otrzymamy listę chorób, które dają objawy w postaci zawrotów głowy i w efekcie wywołują zaburzenia równowagi. Nie ukrywam, że jest się czym przejmować, a przecież każdy chce chodzić pewnie.

Dr Klee: Oczywiście nie należy tego bagatelizować. Nie oznacza to  jednak, że każda tego typu dolegliwość jest oznaką poważnej choroby. Należy skorzystać z porady specjalisty laryngologa, który zbada, czy za występowanie zaburzeń równowagi nie odpowiadają problemy z uchem środkowym. Podobnie konsultacja neurologiczna pozwala ustalić, czy za kłopotami z równowagą nie stoją zaburzenia krążenia mózgowego. Czasami już wykonywanie kilku prostych ćwiczeń 3-4 razy w tygodniu przez okres 6 tygodni daje świetne rezultaty. Odczuwalna poprawa następuje często już nawet po 3 tygodniach. Warto pamiętać, że pewniejsze chodzenie oznacza w praktyce mniej złamań.

Brandmed: Jakie to ćwiczenia? Czy można wykonywać takie ćwiczenia samemu w domu?

Dr Klee: Naturalnie są ćwiczenia, które można samemu wykonywać w domu, ale zalecałabym najpierw konsultację z terapeutą, który wskaże jak należy poprawnie wykonywać te ćwiczenia. Poprawność wykonywania jest w tym przypadku niezmiernie ważna. Są to ćwiczenia na mięśnie przykręgosłupowe, ćwiczenia stabilizujące mięśnie obręczy biodrowej oraz ćwiczenia równoważne  m.in. na niestabilnym podłożu i na platformach sensomotorycznych. W tym ostatnim przypadku mamy do czynienia ze specjalistycznym sprzętem, którego nie jesteśmy jednak w stanie odtworzyć korzystając z urządzeń dostępnych w domu. Mało kto wie, że opracowane zostały również specjalne ćwiczenia dla osób starszych, polegające na nauce upadania. Dzięki takim ćwiczeniom starsze osoby mogą zaoszczędzić sobie skomplikowanych powikłań w wyniku skutków nieszczęśliwych upadków.

Brandmed: Wspomniała Pani również o bardzo kłopotliwej przypadłości tj. o nietrzymaniu moczu. Dużo się ostatnio mówi o tym, że jest to plaga naszych czasów. Czy rzeczywiście tak wielu pacjentów zwraca się z prośbą o poradę w tej sprawie?

Dr Klee: Statystyki wskazują, że problem dotyczy, zależnie od wieku, sporej części społeczeństwa. Przy czym problem ten częściej dotyka kobiet, wśród których nawet 30% może doświadczać tej dolegliwości. Im ktoś starszy, tym ryzyko wystąpienia przypadłości jest większe.

Brandmed: Jest mnóstwo reklam, które zachwalają lekarstwa na tego typu dolegliwości, więc chyba wystarczy odwiedzić aptekę?

Dr Klee: Jeżeli ktoś woli zwalczać objawy zamiast leczyć przyczynę, to rzeczywiście może to być komfortowe rozwiązanie. Warto jednak udać się do urologa, który dzięki badaniu urodynamicznemu jest w stanie poznać przyczynę nietrzymania moczu. Wdrożone leczenie też nie musi opierać się jedynie na rozwiązaniach farmakologicznych. Specjalista urolog może zlecić ćwiczenia mięśni dna miednicy, popularnie zwanymi mięśniami Kegla, czy też ćwiczenia mięśni obręczy biodrowej. Skuteczne są również zabiegi fizjoterapeutyczne, np. interdyn na pęcherz moczowy czy magnetostymulacja, czyli ćwiczenie, które nie wymaga od pacjenta żadnej aktywności. Wystarczy zasiąść wygodnie na specjalnym fotelu i oddać się lekturze ulubionej książki. Kilkanaście sesji w takim fotelu sprawi, że problem nawet jeżeli nie zniknie całkowicie, to z pewnością odczujemy poprawę.

Brandmed: Dziękuję za rozmowę.