Kardiotokografia (KTG) to jedno z najważniejszych badań wykonywanych w czasie ciąży. Na czym polega, kiedy je wykonać i jakie są jego zalety? Odpowiadamy.
W jakim celu wykonuje się badanie KTG?
Badanie KTG albo inaczej kardiotokografia to we współczesnym położnictwie jedno z podstawowych badań. Wykonuje się ją w celu sprawdzenia czynności serca płodu oraz czynności skurczowej macicy. Dzięki obserwacji częstotliwości uderzeń serca dziecka podczas badania można rozpoznać ewentualne nieprawidłowości. Zbyt mała częstotliwość uderzeń może świadczyć o niedotlenieniu dziecka, natomiast gdy serce dziecka bije szybciej, może to stanowić sygnał mówiący np. o wewnątrzmacicznym zakażeniu.
Jak przebiega badanie?
Jest to badanie nieinwazyjne, nie wiąże się z żadnym bólem ani ryzykiem. Kobiecie ciężarnej zakłada się na brzuch dwa pasy z dwoma czujnikami. Jeden z czujników to przetwornik ultradźwiękowy, który rejestruje uderzenia serca dziecka. Drugi czujnik mierzy siłę i czas trwania skurczów macicy. Obydwa mierniki podłączone są do monitora, na którym wyświetlane są wartości pomiarów. Podstawowe badanie KTG w ciąży powinno trwać minimum 20 minut. W niektórych przypadkach przedłuża się je nawet do godziny.
Kiedy i jak często przyszła mama powinna się zgłosić na KTG?
Jeżeli wszystko przebiega prawidłowo, pierwsze badanie KTG wykonywane jest zwykle w trzecim trymestrze ciąży, najczęściej w 32 tygodniu ciąży. Następnie jest ono powtarzane tak często, jak zaleci ginekolog. Gdy minie planowany termin porodu należy sprawdzać tętno płodu i skurcze macicy co 2-3 dni. W przypadku złego samopoczucia może pojawić się nagła potrzeba zrobienia dodatkowego KTG. U przyszłych mam z nadciśnieniem, cukrzycą i chorobami nerek badanie wykonuje się regularnie od 36 tygodnia ciąży. Zaleca się wówczas powtarzanie go co tydzień.
Czy badanie jest bezpieczne dla dziecka?
Kardiotokografia jest bezpieczna dla matki i dziecka.