Poradnia ginekologiczna funkcjonująca przy naszym Centrum Medycznym to zespół specjalistów ginekologów i położników, pracujących na co dzień w renomowanych ośrodkach medycznych w takich miastach jak Szczecin czy Berlin. Obecnie możemy poszczycić się możliwością leczenia oraz diagnostyki pacjentek podczas konsultacji u doktora Jerzego Giży, doktora Sławomira Kuźniaka oraz doktora Eugeniusza Karcha.
Co oferuje nasza poradnia ginekologiczna?
-
konsultacje i badania ginekologiczne
-
USG ginekologiczne
-
USG ciążowe
-
KTG w ciąży
-
USG piersi
-
cytologia
-
prowadzenie ciąży
-
antykoncepcja mechaniczna oraz hormonalna (spirale hormonalne oraz niehormonalne)
Zakres usług gabinetu ginekologicznego to także szeroki wachlarz diagnostyki oraz leczenia chorób i dolegliwości kobiecych narządów płciowych:
-
cytologia w kierunku raka szyjki macicy
-
zaburzenia miesiączkowania
-
zaburzenia hormonalne
-
infekcje kobiecych narządów płciowych
-
zapalenie przydatków – zapalenie jajników i jajowodów
-
endometrioza
-
mięśniaki macicy
Dlaczego to takie ważne?
USG piersi
Rak piersi to najczęściej wykrywany nowotwór złośliwy u kobiet i jedna z dominujących przyczyn zgonów związanych z chorobami nowotworowymi. Jego wyleczalność w Polsce jest niższa niż w innych krajach, niestety z analiz wynika, że Polki zapominają o profilaktyce, a do gabinetu lekarskiego trafiają, gdy zmiany nowotworowe są w zaawansowanym stadium. Nieinwazyjną i bezpieczną metodą wykrywania patologicznych zmian w tkance piersi jest USG.
W Polsce obserwuje się rosnący trend umieralności, a zgłaszalność na skriningowe badania profilaktyczne jest relatywnie niska. W naszym kraju raka piersi rozpoznaje się u 19 tys. kobiet rocznie, co oznacza, że codziennie 50 Polek dowiaduje się o diagnozie*.
Niestety, nie ma metody, która chroni przed zachorowaniem w stu procentach, dlatego tak ważne są regularne badania, takie jak USG piersi i mammografia. Nie do przecenienia w profilaktyce raka piersi pozostaje również badanie palpacyjne piersi, bez względu na to czy jest ono wykonywane samodzielne, czy w gabinecie lekarskim. Niebagatelną rolę w procesie profilaktyki oraz diagnostyki odgrywa czas. Nowotwór może się bowiem szybko rozwijać i dawać przerzuty.
Na co zatem należy zwrócić uwagę kontrolując swoje ciało?
-
Wyczuwalne zgrubienie (guzek) w piersi,
-
Zmiana wielkości lub kształtu piersi,
-
Zmiany w wyglądzie skóry piersi (np. zaczerwienienie, wgłębienie),
-
Ból,
-
Wydzielina z brodawki i inne zmiany dotyczące brodawki (np. owrzodzenie, wciągnięcie),
-
Powiększenie węzłów chłonnych pachy.
Kto powinien szczególnie uważać?
-
Kobiety po 40 roku życia,
-
Osoby, u których obserwujemy występowanie raka piersi lub raka jajnika u spokrewnionych członków rodziny (dziedziczenie predyspozycji),
-
Kobiety, u których wystąpiła wczesna pierwsza miesiączka (przed 12 rokiem życia) i późna menopauza (po 54 roku życia),
-
Kobiety, które nie rodziły lub późno urodziły pierwsze dziecko,
-
Kobiety, których codzienna dieta jest bogata w tłuszcze nienasycone (zwierzęce),
-
Kobiety z nadwagą po menopauzie,
-
Kobiety, którym brakuje aktywności fizycznej.
Jak prawidłowo postępować?
-
Regularne samobadanie piersi,
-
Badanie piersi przez lekarzy rodzinnych i ginekologów,
-
Wykonanie pierwszego badania mammograficznego w wieku: 35-40 lat, a kolejne zgodnie z zaleceniami lekarza, nie rzadziej niż raz w roku. USG piersi zaleca się wykonywać od 20 roku życia.
Profilaktyka raka szyjki macicy
Warto także wspomnieć przy tej okazji o profilaktyce raka szyjki macicy oraz badaniach cytologicznych, które można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym.
Obecnie co raz więcej gabinetów poszerza swoją ofertę badań diagnostycznych o cytologię nowej generacji, tzw. cytologię płynną (LBC). Jest ona znacznie czulsza, a tym samym dokładniejsza. Przeprowadzone badania mające na celu porównanie cytologii konwencjonalnej i cienkowarstwowej stanowią, że za pomocą LBC rosną szanse na wykrycie atypowych komórek. Między innymi z tego powodu cytologia płynna LBC jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.
Cytologia na podłożu płynnym odznacza się wieloma zaletami, a jej powszechne stosowanie mogłoby poprawić jakość badań przesiewowych. Charakteryzuje się ona bowiem dużą dokładnością pod względem wykrywania wszelkich zmian w komórkach, w szczególności zmian będących we wczesnej fazie.
Pomimo niewątpliwych zalet cytologii LBC, ważne jest regularne wykonywanie badań cytologicznych – niezależnie od tego, czy zastosowana zostanie technika standardowej cytologii czy LBC.
W naszej poradni ginekologicznej możesz zarejestrować się na badanie USG piersi oraz badania cytologiczne u dwóch specjalistów ginekologii.
Drogie Panie, badajmy się!
REJESTRACJA:
Telefoniczna w godz. 7:00-20:00:
95 200 10 00
Mailowa: info@brandmed.eu
Poprzez formularz UMÓW WIZYTĘ