Dlaczego warto dbać o kręgosłup? Brandmed Centrum Medyczne Słubice, Lekarze, Specjaliści
895
page-template-default,page,page-id-895,page-child,parent-pageid-212,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-9.1.3,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Dla Pacjenta

Dlaczego warto dbać o kręgosłup?

Świat Zdrowia Brandmed
Kręgosłup – podpora naszego ciała

KręgosłupZadaniem kręgosłupa jest przede wszystkim podpora naszego ciała, a także ochrona rdzenia kręgowego oraz spełnianie funkcji przyczepów dla kończyn. Większość z nas zupełnie lekceważy rolę, jaką kręgosłup spełnia w naszym organizmie. Wiemy, że palenie szkodzi, alkohol może wywoływać marskość wątroby, ale nie w smak nam, gdy ktoś zwraca nam uwagę na nieprawidłową postawę za kierownicą lub za biurkiem.

Złe nawyki rozwijają się już w dzieciństwie

KręgosłupNie zwracamy uwagi na odpowiednie dopasowanie wysokości krzesła dla naszej pociechy, gdy zasiada ono do odrabiania lekcji. Nawet cieszymy się, gdy siedzi za biurkiem, bo przecież to dobrze, że się uczy. Warto jednak zwrócić uwagę na sposób, w jaki to robi. Często spędza kilka godzin skręcone niczym sprężyna na byle jakim krześle. Nie lepiej jest, gdy młody człowiek zaczyna prowadzić samochód. Siedzi w nim byle jak, nie zawracając sobie głowy takimi drobiazgami jak odpowiednio ustawiony fotel kierowcy.

Czym skorupka za młodu…

Problemy zaczynają się często po czterdziestce, chociaż pierwsze oznaki przyszłych kłopotów mogą pojawić się dużo wcześniej. Bóle głowy, nóg, dziwne nerwobóle w różnych częściach ciała mogą mieć związek z kręgosłupem. Lekarze wskazują, że ponad 80 procent dzieci ma różne wady postawy. Zapewne każdy z nas słyszał o skoliozie, kifozie lub lordozie. Skolioza to skrzywienie kręgosłupa, kifoza, to łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową (z gr. kyphos – garb), lordoza natomiast to łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną (z gr. lordos zgięty).

Kiedy po poradę do specjalisty

Nie potrzeba fachowej wiedzy, aby zauważyć, że plecy są krzywe, wypukłe lub wklęsłe. Warto przyjrzeć się uważnie plecom dziecka na linii barków, łopatek oraz bioder. Trzeba zwrócić uwagę, czy jeden z barków, łopatka lub biodro nie znajduje się niżej od drugiego. Problem może być zauważalny, gdy dziecko stanie bokiem — widać, czy plecy nie są zbyt zaokrąglone. Rodzice, którzy zauważą nieprawidłowości w postawie dziecka, powinni udać się do ortopedy. Z porady specjalisty powinni skorzystać również dorośli, którzy skarżą się na chroniczne bóle kręgosłupa. Dobra wiadomość jest taka, że wady postawy można korygować lub zmniejszyć dolegliwości, które wywołują skrzywienia kręgosłupa. Nie tak dawno osoba z bólami pleców kładła się na brzuchu, a najcięższy domownik miał za zadanie stopami ugniatać okolice kręgosłupa. Tego sposobu nie polecamy. Zdecydowanie rozsądniej udać się po poradę do specjalisty.

Wszelkiego rodzaju wątpliwości dotyczące stanu zdrowia możecie Państwo skonsultować w naszym Centrum Medycznym Brandmed w Słubicach. Specjalista ortopeda prof. dr hab. n. med. Jacek Kaczmarczyk na bieżąco przyjmuje pacjentów z różnego rodzaju wadami postawy, efektywnie je korygując poprzez wszelkie dostępne metody leczenia, którymi dysponuje placówka.

Umów wizytę