Rehabilitacja pediatryczna od pierwszego miesiąca życia - Brandmed
85739
post-template-default,single,single-post,postid-85739,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-9.1.3,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Aktualności

Rehabilitacja pediatryczna od pierwszego miesiąca życia

W Centrum Medycznym Brandmed ruszyły zapisy na rehabilitację maluszków już od pierwszego miesiąca życia. Jeśli zauważyłaś/eś u swojego dziecka niepokojące sygnały lub zastanawiasz się, czy wymaga ono wsparcia ze strony fizjoterapeuty to te informacje są właśnie dla Ciebie.

 

Do tej pory w rehabilitacji w placówce mogły uczestniczyć wyłącznie dzieci od 6 roku życia, teraz to się zmienia. Pierwsi mali pacjenci korzystają już z dostępnych zabiegów w ramach terapii neurorozwojowej, czy też jak w przypadku 2-3 latków z terapii w formie zajęć korekcyjnych.

 

Czym jest terapia neurorozwojowa?

 

Terapia neurorozwojowa stosowana jest przede wszystkim w rehabilitacji wcześniaków, niemowląt, a także starszych dzieci. Stosowanie tego rodzaju terapii pozwala na wykształcenie prawidłowego odruchu postawy, a także prawidłowych doświadczeń sensomotorycznych. Jest to znana na całym świecie koncepcja przeznaczona dla niemowląt wymagających stymulacji rozwoju psychoruchowego. Ma na celu poprawę kontroli ruchowej, równowagi, siły mięśniowej oraz koordynacji

 

Komu potrzebna jest rehabilitacja neurorozwojowa?

 

Fizjoterapia neurorozwojowa może być wskazana, jeśli maluch:
• odgina główkę do tyłu, co będzie szczególnie widoczne podczas noszenia dziecka na rękach,
• ma widoczną tendencję do skręcania główki w jednym kierunku,
• skręca rączki do wewnątrz,
• nie kontroluje ustawienia głowy,
• pręży lub/i krzyżuje nóżki, wykazuje tzw. baletowe ustawienie stóp,
• nie rozwija się zgodnie z następującymi po sobie fazami rozwoju motorycznego,

Terapia przeznaczona jest między innymi dla niemowląt i dzieci:
• urodzonych przedwcześnie,
• z mózgowym porażeniem dziecięcym,
• z kręczem szyi, asymetrią różnego pochodzenia,
• z nieprawidłowym napięciem mięśniowym (podwyższonym/obniżonym),
• z dysplazją stawów biodrowych i in.

 

Pytanie od świeżo upieczonej mamy: 

„Mój maluszek nie wyciąga rączek do zabawki, gdy leży na plecach, do tego niechętnie leży na brzuszku, a jeśli już to unosi w tej pozycji jedynie głowę. Czy powinnam się niepokoić?”

Oczywiście są pewne schematy zachowań maluszka, które powinny zwrócić naszą uwagę, trudno jednak odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, bez wcześniejszego zbadania maluszka. Prozaiczne czynności jak chociażby nie wyciąganie rączek do zabawki mogą natomiast świadczyć o pewnych niepokojących symptomach i sygnalizować np. obniżone napięcie mięśniowe.

 

Czym jest obniżone napięcie mięśniowe?

 

Obniżone napięcie mięśniowe, zwane także hipotonią, to stan nieprawidłowości w mięśniach, które nie są w stanie przezwyciężyć działającej na nie grawitacji. Maluszek nie kontroluje swojej postawy, co znacznie utrudnia mu np. dźwiganie główki, podpieranie się na rękach czy samodzielne siedzenie, a w późniejszym okresie – raczkowanie czy chodzenie. Zasada jest prosta: im szybsza reakcja, tym krótsza i łatwiejsza rehabilitacja.

Jeśli nie wiesz, czy któryś z powyższych symptomów dotyczy Twojego dziecka, a coś Cię jednak niepokoi jako rodzica, możesz oczywiście umówić się na konsultację do fizjoterapeuty. Wczesne wykrycie problemu i wdrożenie terapii nie tylko pozwala zadbać o właściwe postępowanie, ale też ułatwia dalszy prawidłowy rozwój. Terapia u fizjoterapeuty jest zawsze indywidualnie dopasowywana do potrzeb dziecka.

Wszystkie aktualności